top of page

ETO'O SPRZEDANY!

AT2Q4691-A zmniejszony_edited.jpg
Eto'o - Krzysztof Retka - CSIO Sopot – 1

Po Everdim i Sun Pauli przyszedł czas na Eto'o! To kolejny koń przygotowany do startów w dużych konkursach przez naszego jeźdźca, który trafia do wysoko notowanego zawodnika dyscypliny skoków przez przeszkody. Tym razem do Belgii.

 

Eto'o, 9-letni wałach rasy KWPN – Eto'O (Tygo, Karla/Graaf Grande), na którym ostatnio startował Krzysztof Retka, urodził się w holenderskiej stajni "T. Kraan Muskens" 12 maja 2009 roku. Na międzynarodowej arenie pokazał się w 2015 roku kiedy to jego właścicielem został Waldman Horses.com B.V. Na początku w konkursach 110 cm. dosiadany był przez holenderskiego skoczka Barta van der Maata. W tym samym roku Eto'o zmieniał swojego jeźdźca jeszcze dwukrotnie. W konkursach 120-125 cm dosiadał go kolejny Holender, Olivier van der Vaart. W konkursach o wysokości 125-130 cm jego partnerem był amerykański zawodnik, Shawn Casady. Rok 2016 przyniósł Eto'o współpracę z kolejną trójką zawodników. Najpierw w konkursach 135 cm dosiadał go kolejny Amerykanin, James Paterson-Robinson. Po zmianie właściciela, którym został Filip Arman z Turcji, od marca do maja 2016 roku jego jeźdźcem był pochodzący z Australii Rowan Willis, sklasyfikowany dzisiaj na 49. pozycji w Longines Rankings (oraz 39. zawodnik PŚ LEZ). Zawodnik ten kupił we wrześniu dosiadanego przez siebie konia by powierzyć go do jazdy austriackiej amazonce, Aline Domaingo, która startowała w konkursach 125-135 cm.

 

Z końcem stycznia 2017 roku nową właścicielką Eto'o została Polka, Anna Kiełb, która powierzyła go do jazdy obiecującemu przedstawicielowi młodego pokolenia polskich, profesjonalnych skoczków, Krzysztofowi Retce. Para ta w 2017 roku osiągnęła poziom 140 cm by w roku 2018 wspiąć się na wysokość 150 cm w startach na międzynarodowych arenach i 160 cm w startach krajowych. Pod koniec roku obiecującym wałachem Eto'o zainteresował się belgijski skoczek światowej czołówki, zajmujący 89. pozycję w Longines Rankings, Karel Cox.

"Jakieś dwa tygodnie temu, za pośrednictwem Bartka Łebkowskiego skontaktował się z mną i przyleciał do Polski Karel Cox. Dokładnie obejrzał Eto'o, wykonał niezbędne badania i po trzech dniach mój podstawowy, po sprzedaży Everdi, koń zmienił swojego właściciela. Z jednej strony bardzo się cieszę, że po półtorarocznej pracy z tym koniem znalazł on uznanie w oczach belgijskiego, klasowego zawodnika. Oczywiście gdzieś w zakamarkach zostaje trochę żalu, że nasze drogi się rozeszły. To właśnie na Eto'o po raz pierwszy wystartowałem w konkursie 160 cm. było to na tegorocznych Mistrzostwach Polski seniorów w skokach, na których zająłem wysokie, 7. miejsce. Ale cóż, taka jest codzienność profesjonalnego jeźdźca. Nie narzekam więc, tylko skupiam się na pracy z pozostałymi końmi z mojej stawki oraz czekam z ufnością na kolejne wyzwania, na kolejne konie." - powiedział Krzysztof Retka w rozmowie ze Światem Koni.

Wałach Eto'o jest już drugim w tym roku koniem ze stawki dosiadanej przez Krzysztofa Retka, który został sprzedany.

Zapraszamy do zobaczenia filmu z przejazdu pary Krzysztof Retka i Eto'O z zawodów CSIO5* rozgrywanych w czerwcu tego roku w Sopocie:

ETO'O 9 yo - LR - 145cm - CSIO 5* SOPOT - 16.06.2018 - Krzysztof Retka

bottom of page